OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

STRATEGIPLAN 2025-2029 NORD-NORGES EUROPAKONTOR (NNEO)

Nord-Norges Europakontors strategi 2025-2029, vedtatt våren 2025

For PDF-versjon av strategien, gå hit. (PDF, 273 kB)

FORMÅL

Europakontoret skal være et servicekontor for Nord-Norge i Brussel med formål å bidra til markedsføring av nordnorske interesser i europeiske miljøer og til regional utvikling gjennom økt europakompetanse. Kontoret skal bidra til at nordnorske miljøer skal kunne utnytte mulighetene som EU og EØS-avtalen gir. Nord-Norges Europakontor er lobbyaktør i Brussel for kontorets eiere og partnere.

 

VISJON

NNEO skal bidra til at Nord-Norge blir en av Europas mest bærekraftige, attraktive og konkurransedyktige regioner.

 

MÅLSETTINGER

Mål 1: Fremme Nord-Norges interesser overfor EUs institusjoner

Mål 2: Benytte mulighetene i Norges avtaler med EU

 

ORGANISERING

Eierne skal sørge for at:

  • Virksomheten ledes av et styre, som vedtar kontorets strategiplan. Styret til Europakontoret består av fylkesordfører/fylkesrådsleder fra hver av fylkeskommunene, samt et medlem oppnevnt av partnerne.
  • Eierne skal ha en organisert hjemmetjeneste, og NNEO skal ha en kontaktperson hos hver av eierne.

Kontoret skal i samarbeid med eiere og partnere sørge for at:

  • Det utarbeides 5-årige strategiplaner for NNEO, der overordnede målsetninger, satsingsområder og organisering fremkommer. Satsingsområdenes handlingsdel styrer det meste av det daglige arbeidet, og oppdateres årlig.
  • Arbeidet er en integrert del av fylkeskommunenes samfunnsutviklerrolle og integrert i regionale planstrategier. 

 

BEMANNING

  • Direktør for kontoret leder det daglige arbeidet, og er ansvarlig for operasjonalisering og gjennomføring av strategiplanen.
  • Europakontoret skal ha en bemanning på 3-4 ansatte, hvorav en mulig engasjert i en trainee-funksjon.
  • Europakontoret skal ha ansatte med høyt faglig nivå som samarbeider tett med eiere, partnere og samarbeidspartnere.
  • NNEO skal ha en god hospitantordning, for slik å bygge EU-kompetansen i regionen.
  • NNEOs ressurser skal prioriteres slik at samarbeidet mellom NNEO og eiere/partnere videreutvikles.

 

PARTNERE

  • Samarbeidet mellom NNEO og partnere reguleres gjennom egne samarbeidsavtaler, der formålet om å bidra til samfunns- og næringsutvikling i Nord-Norge ivaretas.
  • I likhet med eierne, skal partnerne ha en organisert hjemmetjeneste, og NNEO skal ha en kontaktperson hos hver av partnerne.
  • I tillegg til faste digitale møter, gjennomføres det partner- og eiermøtet 2 ganger pr. år. Partner- og eiermøtet er et samarbeidsorgan for eiere og partnere. Møtene skal være en anledning for eiere og partnerne å drøfte strategi, og store saker som skal behandles og vedtas av styret.

 

FAGOMRÅDER

Kontorets fagområder er, og prioriteres som følger:

  1. Konkurransekraft: Arktis/nordområdene, regional utvikling, FOU, utdanning (kun Erasmus+), statsstøtte, næring, inkl. space og marin/maritim næring. 
  2. Krise: Beredskap, sikkerhet, forsvar og infrastruktur
  3. Klima, miljø, bærekraft, inkl. energi

 

SENTRALE ROLLER FOR KONTORET

  • Kompetansesenter om EU/EØS for Nord-Norge, og om europeisk Arktis overfor EUs institusjoner
  • Brobygger mellom miljøer i EU og landsdelen, som også innbefatter å være lyttepost og oversetter overfor hjemmeapparatet, samt nettverksbygger ved å utvikle og vedlikeholde europeiske nettverk 
  • Politisk påvirkning, overfor EU innen arktispolitikk og statsstøtteregelverk, i hovedsak sammen med NSPA.

 

MÅL, DELMÅL, STRATEGIER OG TILTAK FOR 2025:

Mål 1: Fremme Nord-Norges interesser overfor EUs institusjoner

DELMÅLSTRATEGIERTILTAK 2025
1.  FREMME NORDNORSKE INTERESSER OG PÅVIRKE EUs POLITIKK OG REGELVERKSUTVIKLING

A. Fremme utvalgte fagområder av særlig relevans for Nord-Norge

 

1. Infrastuktur: delta og følge opp Plattform North, sammen med Samferdselsavdelingene i fylkeskommunene, samt de større byene i landsdelen
2. Arktispolitikk ifm mulig revidering av EUs Arktisstrategi; kople eiere og partnere på aktuelle prosesser
3. Industripoltikk: Green Industrial Deal presenters i løpet av våren 2025: Involvere miljøer hjemme.
4. Kunnskap / 10. rammeprogram: Kople eiere og partnere på prosesser i EU knyttet til utforming av innhold i det nye rammeprogrammet.

B. Informere og rapportere om aktuelle saker

 

1. Revidere kommunikasjons-strategien, bl.a med bakgrunn i den nye OECD-rapporten
2. Videreutvikle Europanytt
C. Bidra til å utarbeide posisjonsnotater

1. Etablering av arbeidsgrupper med representanter fra eierne og partnerne, samt jobbe tett med NSPA og Arctic Six m.fl., for:

2. Utarbeide skreddersydde posisjonsnotater som gir konkrete forslag til hvordan EU-regelverk kan tilpasses regionens behov

3. Koble eiere og partnere, og relevante nordnorske aktører for å sikre aktiv deltakelse i policyprosessene i EU

D. Fremme, profilere og kommunisere mulighetene og utfordringene i regionen.

1. Ta utgangspunkt i den reviderte kommunikasjons-strategien, og den nye OECD-rapporten: med avklarte budskap

 

2. Plan for utrulling av OECD-studien
3. Delta og arrangere møter under Arctic Frontiers med besøk fra DG Mare og EEAS, samt EU Arctic Forum og Arctic Future Symposium.
4. Delta og invitere med EU-aktører til High North Dialouge og Kirkeneskonferansen og arrangere møter med regionale aktører.
5. Fremme European Youth Capital

E. Aktiv deltakelse i Northern Sparsely Populated Areas (NSPA)-nettverket

 

1. Følge opp årsplan for NSPA og delta i NSPA Forum i september.
2. Oppfølging og publisering av OECD-studien, med arrangementer i Oslo, Nordland, Troms og Finnmark
DELMÅLSTRATEGIERTILTAK 2025

2.  DELTA PÅ RELEVANTE ARENAER I BRUSSEL OG NORD-NORGE

 

A. Identifisere tema og personer som er relevante og verdifulle, og aktivt skape nettverk og relasjoner

 

 

1. Etablere kontakt med den nye arktiske vennskapsgruppen i Europaparlamentet
2. Etablere nye, relevante kontakter innen Kommisjonen og European External Action Services
3. Gjennomføre studietur til en annen arktisk region, og knytte nærmere kontakt i Brussel med andre regionskontor
B. Innhenting og utveksling av informasjon med ulike EU-aktører 

 

Mål 2: Benytte mulighetene i Norges avtaler med EU.

DELMÅLSTRATEGIERTILTAK 2025

3. KOMPETANSEHEVING I NORD-NORGE

 

A. Tilrettelegging for studiebesøk og hospiteringsordning i Brussel

 

Mht studiebesøk i Brussel, prioriteres eiere og partnere.

B. Fremme bilaterale møter, konferanser, kurs i Nord-Norge (redusere tilbudssiden, mht mer tilstedeværelse i Brussel. Hjemmeapparatet kan i større grad delta hjemme – hva innbefatter dette?)

 

1. Videreutvikling av Nordnorske Europadager
2. Utvikle et kursopplegg/ lynkurspakke – både digitalt og fysisk, som tilbys nordnorske miljøer, med ulike, relevante tematikker
C. Rådgivning i EU / EØS-saker  
DELMÅLSTRATEGIERTILTAK 2025

4. IDENTIFISERE RELEVANTE MULIGHETER OG KOBLINGER FOR NORDNORSKE INTERESSER OG AKTØRER I EU

 

A. Ha kunnskap om EU-programmer

Kursing av de ansatte ved NNEO 

 

B. Aktivt bidra til nordnorsk deltakelse i EU-programmer, og følge prosjekter tettere.

 

1. Utvikle et prosjektkonsept med ulike modeller for deltakelse

 

2. Proaktiv jobbing i landsdelen, overfor kommuner, regionråd. klynger, eiere og partnere for å synliggjøre muligheter i EU.
C. Tilrettelegge for mulige samarbeidsprosjekter og partnerskap1. Iht prosjektkonsept med ulike modeller for deltakelse
2. Vurdere ulike modeller for partnerskap i NNEO

 

ARBEIDSFORM

  • For å sikre størst mulig grad av måloppnåelse skal NNEO jobbe tett opp mot både EU- institusjonene, da særlig Europaparlamentet og Europakommisjonen, samt EFTA og EFTAs overvåkingsorgan ESA. Nær dialog og samarbeid med den norske EU-delegasjonen er også avgjørende.
  • NNEO skal ha hovedansvaret for innspill, analyser og påvirkning innenfor politikkområder i EU som påvirker Nord-Norge.
  • Kontoret skal bidra med relevant informasjon, kunnskap og analyser - såkalt tidlig varsling - om saker som er viktige for landsdelen.
  • NNEO skal være oppdatert på og delta i relevante nettverk, arenaer og allianser i EU, som særlig er formålstjenlig. ERRIN og NSPA utgjør to sentrale nettverk i så måte
  • NNEO skal ha et nært samarbeid med øvrige regionkontor i Brussel.
  • NNEO skal tilrettelegge for samarbeid mellom eiere og partnere, samt øvrige sentrale miljøer i landsdelen, for en sterk og koordinert tilstedeværelse fra nord i Brussel. Sentrale prosjekter og satsninger skal profileres.
  • NNEO skal veilede og hjelpe eiere og partnerne til å bli mer synlige i Brussel.
  • NNEO skal fremme landsdelens interesser, og profilere viktige prosjekter og satsinger.