OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

Kristians første møte med EU-hovedstaden

Til tross for turistkaos på Tromsø lufthavn, kom vår studentpraktikant Kristian Karlsen Daljord helskinnet fram til Brussel i slutten av forrige uke. Han skal tilbringe dette semesteret ved Nord-Norges Europakontor fram til juni. Vår nye praktikant ble ønsket hjertelig velkommen til Brussel med et hjemmekjært snøfall de første arbeidsdagene. 

 

Mot nye utfordringer 

Kristian er født i Vesterålen, men flyttet tidlig til 9000-byen Tromsø. Han blør for drakta, helst med TIL-logo. Kjærligheten for Tromsø er ikke mangelvare. Det har ført til at studieløpet også tas i Tromsø. For tiden studerer Kristian statsvitenskap ved UiT Norges arktiske universitet.  

– Jeg er utrolig glad for muligheten til å jobbe for Norges vakreste landsdel – midt fra hjertet av Brussel. Det blir både spennende og interessant å jobbe opp mot store internasjonale aktører, sett i et nordnorsk perspektiv. 

Kristian forteller at for han, har EU alltid vært et stort og komplekst begrep. Reisen til Arendalsuka i 2023 vekket en enda større forvirring overfor institusjonen, men også interesse, hevder han. 

– Kirsti Methi (som også jobber på Nord-Norges Europakontor) mettet spørsmålene mine der og da, men åpnet også lysten til å vite mer. Derfor har jeg nå kommet til Brussel for å lære mer om EU-systemet. 

 

Hva var det som gjorde at du ønsket å være praktikant på nettopp Nord-Norges Europakontor? 

– “Learning by doing”, det er det absolutt viktigste man kan stille med. Jeg hadde veldig lyst til å forstå EU-systemet bedre. Jeg kunne derfor ikke se noen bedre måte å gjøre det på, enn å jobbe sammen med nordnorske kollegaer på Nord-Norges Europakontor, i hjerte av Europa. 

Kristian poengterer at Nord-Norge, og spesielt Arktis, ikke er et isøde med isbjørner fritt i gatene hvor snøscooter erstatter bilen til jobb. Likevel, opplever han at dette ikke er “common knowledge” for omverden. 

– NNEO er gode på å kommunisere dette ut til andre. Jeg er her for å lære av dem som allerede kan, og tar det med meg hjem. 

En ny og innholdsrik hverdag 

Kristian sier han trives godt i sin nye hverdag. Allerede første dag fikk han en omfattende introduksjon om kontoret av direktør Nils Kristian. Dette ble videre fulgt av møte sammen med fylkestingsrepresentant i Troms, Cecilie Mathisen. 

– Jeg rakk så vidt å delta på fredags-quiz sammen med svenskene over gangen. Det ble dessverre ingen seier, men jeg stiller bedre forberedt neste uke! 

Nord-Norge til Brussel – på godt og vondt? 

Ingenting kjennetegner Nord-Norge mer enn snø og vinter. Det har Tromsøgutten fått servert, også her i Belgia. Likevel understreker han at det er langt fra det samme.  

– Noe av det jeg ble mest fascinert over her i Brussel, er hvor travelt alt er. Det er mennesker overalt, sirene føles ut som en kronisk tinnitus og trikken slår i veggene hvert tredje minutt i leiligheten min. Slik er det ikke hjemme. Nord-Norge generelt henger derimot en smule bakpå arkitekturen. Jeg er så fascinert over Brussel. 

Det er mange flotte bygg, parker og skulpturer stort sett på hvert gatehjørne. 

–Tog er vi derimot vant til, også i Tromsø, for eksempel på jernbanen i Strandgata, sier han med glimt i øyet. 

Hva ser du frem til i løpet av våren? 

Faglig sett, er det viktigste for Kristian å bygge nettverk. Han forteller også at han gleder seg til å jobbe med sine nye kollegaer og lære av dem. 

– Å utvikle seg i et internasjonalt miljø tror jeg både blir utforende, men også lærerikt og spennende, understreker han.

Tilslutt spør vi den nye praktikanten om tankene hans rundt Belgias sentrale geografi.  Her ble det fort tydelig at Kristian hadde undersøkt Brussel-regionen før han kom.

– Jeg skal bli lokalkjent på Brussel South Charleroi lufthavn. Det hadde også vært kjekt smakt på belgisk øl ved kysten i løpet av våren, avslutter han

 

Har du spørsmål om praktikanttilværelsen? Ta kontakt med Kristian på kridal@nfk.no