desembersol.jpg

Nyhetsbrev

Hold deg oppdatert! Skriv inn navn og e-postadresse her for å motta nyheter på e-post.
Navn:
E-post:


Forside arrow Nyheter arrow Nytt nettsted følger alle EØS-saker
Nytt nettsted følger alle EØS-saker Skriv ut E-post
Friday 30. May 2008
Forskningsråd Tore Grønningsæter har laget et eget nettsted hvor man kan følge alle EØS-saker fra forslagsstadiet i EU-kommisjonen til de blir implementert i Norge.

Nettstedet www.eos-saker.org følger beslutningsprosessen fra EU til Norge og er et privat prosjekt, utviklet og vedlikeholdt av Tore Grønningsæter, til daglig forskningsråd ved Norges EU-delegasjon i Brussel.

Formålet med nettstedet er å gjøre informasjon om EØS-relevante rettsakter lettere tilgjengelig - og på samme nettside. I dag er denne informasjonen spredt på en rekke ulike internettsider, både i og utenfor Norge.

På de informative sidene kan man følge EØS-rettsaktene fra forslagsstadiet i Europakommisjonen gjennom saksgangen i EU-institusjonene, EØS-organene og Norge, til de er gjennomført og trådt i kraft i norsk rett.

Grønningsæter har også lagt ut forskjellige lister og laget søkemuligheter som gjør at brukerne av nettstedet på en enkel måte kan se hvor aktuelle saker befinner seg. De viktigste og mest aktuelle sakene vil gå rett inn på forsida i form av nyhetsnotiser. I venstre kolonne finner du også en oversikt over nye EØS-relevante politikkdokumenter (grønnbøker, meldinger m.m.) fra Europakommisjonen.

Departementenes EØS-notater, som regelmessig oversendes Stortinget, utgjør en viktig informasjonskilde for nettstedet. Etter planen skal UD i løpet av 2008 gjøre disse notatene løpende tilgjengelig på nettet På eos-saker.org vil du imidlertid se sakene før EØS-notatene skrives, og sakene følges også opp i etterkant av EØS-beslutningene.

Grønningsæter skriver på nettsidene at det allerede per 1. april 2008 er lagt inn over 700 saker. Det gjelder alle EØS-relevante saker foreslått eller vedtatt av EU-institusjonene etter 1. desember 2007, likeså alle saker vedtatt av EØS-komiteen etter samme dato.

Forskningsråden tar likevel noen forbehold om sin formidling fra denne informasjonsjungelen. Mens EU-institusjonene hvert år vedtar flere tusen rettsakter, inkorporeres mindre enn 20 prosent i EØS-avtalen. Hvorvidt en EU-rettsakt er EØS-relevant eller ikke, er som oftest lett å avgjøre, men av og til kan relevansen bli gjenstand for diskusjon. Resultatet kan også bli et kompromiss, hvor bare deler av EU-rettsakten får anvendelse i Norge.


 
< Forrige   Neste >

Relaterte saker