peisild.jpg

Nyhetsbrev

Hold deg oppdatert! Skriv inn navn og e-postadresse her for å motta nyheter på e-post.
Navn:
E-post:


Forside arrow Nyheter arrow Belgia slår egen rekord
Belgia slår egen rekord Skriv ut E-post
Tuesday 13. November 2007

wallonia_belgiumDet er nå gått over 156 dager siden valget i Belgia, og enda har ingen ny regjering blitt stablet på beina. Belgia har med det prestert å slå sin gamle - om heller absurde rekord fra 1988. Da fungerte nemlig landet i 148 dager uten regjering!

Ifølge EU-Observer, så er det nok engang satt lit til at statsministertkandidaten, den flamske kristendemokraten Yves Leterme, skal klare det til nå umulige – nemlig å danne regjering. Kongen har flere ganger oppfordret han til å sette sammen en regjering, og slik løfte Belgia ut av krisen det har befunnet seg i de siste fem månedene. Til tross for at oppgaven kan se enkel nok ut med det blotte øyet, så befinner det seg altså skjær i sjøen.
Belgia består nemlig av to ganske forskjellige regioner, det rike Flandern i nord og det forholdsvis fattige Wallonia i sør. I tillegg til økonomiske ulikheter, så separeres regionene av et ganske skarpt språklig skille med flamsk i Flandern og fransk i Wallonia.

De to regionene har vist seg uforenelige i spørsmål, og da ikke bare de av språklig karakter, noe som også spesielt sterkt reflekteres i Wallonias, for tiden, klare motstand mot flamske Leterme.

Et annet aber i debatten om ny regjering, er knyttet til de flamske partiene sitt ønske om mer makt til regionene. Dette er et forslag som skaper frykt hos de wallonske partiene, da de anser det som et dårlig kamuflert flamsk forsøk på å bryte opp landet.

Likevel kan en, i følge EU Observer, med interesse notere, at ved en nylig gjennomført spørreundersøkelse i Frankrike kom det fram at 54 prosent av befolkningen stiller seg positiv til sammenslåing med Wallonia. I de nordlige delene av Frankrike er hele 66 prosent av befolkningen positiv til sammenslåing.

Belgias indre stridigheter ser også ut til å kunne få internasjonale ringvirkninger. Dersom Belgia ikke er i stand til å stable en regjering på beina før signeringen av EU-traktaten i Lisboa 13. desember, er det usikkert om landet i det hele tatt vil kunne skrive under på traktaten, noe som i neste instans vil kunne forsinke ratifiseringsprosessen til EU-traktaten.

Det politiske sirkuset ruller videre i Belgia. I mellomtiden er det bare å lene seg tilbake og avvente resultatet. 

 
< Forrige   Neste >

Relaterte saker