nordlys.jpg

Nyhetsbrev

Hold deg oppdatert! Skriv inn navn og e-postadresse her for å motta nyheter på e-post.
Navn:
E-post:


Forside arrow Nyheter arrow Nytt utviklingsprogram lansert
Nytt utviklingsprogram lansert Skriv ut E-post
Friday 21. September 2007
EUs regionalkommissær Danuta Hübner har lansert et nytt interregionalt program for perioden 2007-2013. Norge deltar i programmet som har et budsjett på over 400 millioner euro.

EUs nye interregionale samarbeidsprogram har fått navnet INTERREG IV C og skal bidra til økonomisk og sosial utvikling av EUs regioner - samt Norge og Sveits. Det nye interreg-programmet støtter samarbeid mellom regionale og lokale aktører innenfor innovasjon og miljøspørsmål.

Programmet har et budsjett på 405 millioner euro. I tillegg bidrar Norge og Sveits med tre millioner euro hver for å kunne delta i programmet.

- Det er essensielt å kunne dele gode ideer og initiativ hvis vi skal få maksimalt ut av våre regionalpolitiske investeringer og hjelpe regionene med å oppfylle sine økonomiske, sosiale og miljømessige potensial, sa regionalkommissær Hübner foran lanseringa av programmet i Lisboa 20. september.

Det nye interreg-programmet har to hovedtema:
· Innovasjon og kunnskapsbasert økonomi, med særlig fokus på innovasjon, forskning og teknologi, samt entreprenørskap
· Miljø og risikohåndtering - konsentrerer seg særlig om naturmessige og teknologiske utfordringer slik som forvaltning av vannressurser, avfallsredusering, beskyttelse av biologisk mangfold, natur- og kulturarv, samt bærekraftige energi- og transportsystemer

Det åpnes umiddelbart for første søknadsrunde og første søknadsfrist er satt til midten av januar neste år. Sekretariatet er lagt til Lille i Frankrike, men søknadene vil bli vurdert av en komite med representanter fra alle medlemslandene, pluss Norge og Sveits.

EU-kommisjonen forventer å bevilge penger til minst 70 samarbeidsprosjekter i løpet av denne programperioden. Programmet er en del av EUs regionalpolitiske satsing, og skal bidra til vekst og nye jobber i de forskjellige regionene.

- Mitt mål er at så mange regioner som mulig deltar i programmet og leverer prosjektsøknader av høy kvalitet. Vi trenger mange partnere, vi trenger mange gode ideer, og vi trenger mange dynamiske nettverk, sa kommissær Hübner da programmet ble lansert.

Mer informasjon finnes på nettsida:
www.interreg3c.net

Les lanseringstalen til Danuta Hübner her .


 
< Forrige   Neste >